شنبه 9 مرداد 1400 - 19 فوریه 779
آموزش تخصصی دوره ی HSE _مجتمع فنی کلیک نو

مجتمع فنی کلیک نو برگزار کننده ی دوره های تخصصی فنی و مهندسی

 

رعایت و حفظ اصول HSE یكی از ارکان توسعه پایدار كشورها بوده و مديريت HSE با بالابردن سطح آگاهي بهداشت، ايمني و محيط زيست درهمه سطوح سازماني ومشاركت موثر دراين زمينه، ظهور عوامل مخاطره  آميز و وقوع حوادث را حتي  المقدور كاهش داده و چنين امر مهمي را علاوه برارتقاء سطح آگاهي با ايمن سازي محيط كار و ماشين آلات ممكن مي  سازد. از این رو جهاد دانشگاهی صنعتی امیرکبیر در ادامه برنامه  های آموزشی خود در این حوزه، دوره ۶ ماهه ای تحت عنوان مهندسی ایمنی، بهداشت و محیط‏زیست(تربیت کارشناس HSE ) را برگزار نمود. هدف از برگزاری دوره، تربیت کارشناس HSE مسلط به مباحث فنی و مدیریتی HSE است بنحوی که بتوانند در کارگاهها، کارخانجات و مراکز صنعتی مستقر شده و پس از مطالعه و بررسی مشکلات و خطرات نسبت به رفع آنها اقدام نموده و نسبت به ایمن سازی و سالم سازی محیطهای کاری اقدام نمایند.

·        طرح مدیریت اضطراری EMP و مدیریت بحران

·        ارزیابی ریسک

·        مدیریت HSE پیمانکاران

·        تدوین HSE Plan

·        تجهیزات حفاظت فردی

·        ایمنی ماشین آلات

·        ایمنی جرثقیلها و بالابرها

·        ایمنی جوشکاری

·        ایمنی مواد شیمیایی

·        ایمنی برق

·        رانندگی تدافعی

·        کمکهای اولیه، امداد و نجات

·        ایمنی حریق

·        5S

·        آلودگی های زیست محیطی (علل، اثرات، پیشگیری و کنترل)

·        مدیرت پسماند

بهداشت و ایمنی از سال 1885 میلادی باهم مطرح شده اند و هر جا که ایمنی مطرح شده است سخن از بهداشت و محیط نیز به میان آمده است. مباحث ایمنی بعد از انقلاب صنعتی به دلایل افزایش آمار مرگ‌ومیر کارگران مطرح گردید. مسائل محیط‌زیست نیز بعد از انقلاب صنعتی به وجود آمد و به شکل حادی مطرح گردید. همچنین به دلیل شرایط و سنگینی کار در معادن زغال‌سنگ و افزایش بیماری‌های ناشی از کار در میان کارگران، بحث بهداشت نیز مطرح گردید و در گام بعدی ارتباط بین بیماری و وقوع حادثه کشف گردید. به‌عبارت‌دیگر، وقتی کارگری بیمار شود حادثه می‌آفریند یا اینکه دچار حادثه می‌شود . با افزایش بیماری‌ها نیز حوادث افزایش می‌یابد و این‌ها به‌گونه‌ای به یکدیگر متصل هستند. به جهت اهمیت این موضوع می‌بینیم که در قانون کار آمریکا که در سال 1970 تصویب‌شده است بخشی تحت عنوان ((رایت تونو)) گنجانده‌شده است که بر حق کارکنان و کارگران نسبت به شناخت خطرات و مشکلات محیط کارشان تصریح دارد. این مسئله یکی از حقوق کارکنان است و باید توسط کارفرمایان به آگاهی آنان برسد تا بدانند در چه محیطی کار کنند و در این صورت موضوع تعهد که از الزامات HSE است در او ایجاد می‌شود و می‌تواند به‌عنوان یک همکار و همراه به کارکنان کمک کن��. که این قانون به‌عنوان ارگونومی HSE مطرح است. لذا به‌طورکلی می‌توان گفت که واژه ایمنی مترادف با امنیت هست به عبارتی امنیت هر موسسه و محیط کاری و حتی هر کشوری ، درگرو ایمنی و رعایت مسائل و تکنیک‌های کاربردی و عملی مربوط به آن می‌باشد. لذا اگر بخواهیم محیط امنی در محل کار خود و حتی در کشور خود به وجود بیاوریم و نیروی انسانی در آن احساس امنیت کند و تجهیزات، ساختمان‌ها و امکانات به بهترین شکل مورداستفاده قرار بگیرند، باید محیط ما ایمن باشد. بنابراین در تعریف HSE به‌طورکلی تر می‌توان ابعاد زیر را نیز عنوان نمود: فنی،پزشکی، فرهنگی و اجتماعی -  رفتاری و روانی

در حقیقت HSE موضوعات بهداشت، ایمنی و محیط‌زیست را در پروژه‌ها تحت کنترل خود درمی‌آورد؛ به‌عبارت‌دیگر در هرکدام از شاخه‌های HSE مواردی گنجانده‌شده که هر یک به‌تنهایی شامل موارد متعددی می‌باشد که در زیر به آن‌ها اشاره می‌شود.

بهداشت (Health ): موضوع بهداشت که شامل بهداشت عمومی (فردی) بهداشت محیط و بهداشت حرفه‌ای می‌شود حائز اهمیت است. بهداشت فردی به‌سلامت مجموعه افراد مربوط می‌شود و بهداشت محیط پیرامون سازمان را دربرمی گیرد و بهداشت حرفه‌ای نیز شامل یک سری آنالیزهای شغلی می‌شود.

ایمنی (Safety ): در هر سازمان، یک سری مخاطرات ایمنی وجود دارد که در صورت عدم رفع آن مغایرت‌ها ممکن است منجر به حوادثی شود.

درزمینهی ایمنی در سازمان، مسائل گسترده‌ای مطرح می‌شود که خود شامل چند دسته است. دسته اول مربوط به ایمنی در عملیات می‌باشد که خود شامل کار در ارتفاع، جوشکاری و برشکاری، ایمنی تجهیزات و ماشین‌آلات و... می‌باشد.  دسته دوم مربوط به ایمنی در سازمان است که شامل ایمنی انبار، مدیریت حریق، محصورسازی، علائم هشداردهنده و ... می‌باشد. و دسته سوم شامل ایمنی اشخاص در سازمان می باشدکه شامل حذف یا کاهش مخاطرات و استفاده از تجهیزات حفاظت فردی است.

محیط‌زیست (Environment ) محیط‌زیست محیطی است شامل هوا، آب، خاک، منابع طبیعی، گیاهان، جانوران، انسان‌ها و روابط متقابل بین آن‌ها که سازمان در آن فعالیت می‌نماید. محیط می‌تواند از درون یک سازمان تا سیستم محلی، منطقه‌ای و جهانی گسترش یابد. لازم به ذکر است فعالیت‌های سازمان دارای جنبه‌های محیط زیستی می‌باشد که می‌تواند با محیط‌زیست تأثیر متقابل داشته باشد

HSE-MS چیست ؟سیستم مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط‌زیست را HSE-MS گویند.اصطلاح   HSE-MS شامل دو عبارت HSE و MS می‌باشد همان‌طور که گفته شد HSE مخفف شده‌ی کلمات:  Environment ,  safety ,health   می‌باشد.

Health   یعنی سلامت ، Safety   یعنی ایمنی و Environment یعنی محیط‌زیست .MS مخفف شده کلمات Management به معنای مدیریت و system به معنای سیستم/سامانه می‌باشد.

 

 

مزایای سامانه مدیریت ایمنی، بهداشت و محیط‌زیست :

         ایجاد بستر مناسب برای بهبود بهره‌وری و تعالی سازمان

         کاهش زیان‌های مستقیم و غیرمستقیم ناشی از حوادث

         هدفمند نمودن فعالیت‌های مرتبط با مدیریت سامانه ایمنی، بهداشت و محیط‌زیست

         ارزیابی مؤثر مخاطرات ایمنی، بهداشتی و محیط‌زیست

         کاهش هزینه‌های مربوط به خسارات ایمنی، بهداشت و محیط‌زیست از قبیل خسارت ناشی از توقف کار، هزینه‌های درمان و ازکارافتادگی کارکنان و خسارات وارده به تجهیزات و دستگاه‌ها

         شناخت کافی از عوامل بالقوه آسیب‌رسان در محیط کار

         ایجاد ساختا�� مشخص بر��ی مدیریت سامانه HSE و تعیین مسئولیت‌ها

         هدفمند نمودن و یکپارچه کردن سامانه مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط‌زیست.

         ��یجاد بستر مناسب برای بهبود مستمر سامانه مدیریت HSE در سازمان

         شناخت قوانین و مقررات ایمنی و محیط کار

         رعایت مسائل حفاظت و ایمنی محیط کار

         ارزیابی مؤثر ریسک‌ها و کاهش آن‌ها به‌منظور کنترل حوادث

         ایجاد انگیزه در کارکنان به‌واسطه تلاش برای ایجاد محیط کاری ایمن

         ایجاد زمینه مناسب برای استفاده توانت فکری بالقوه کارکنان برای تقویت سامانه مدیریت HSE

         فراهم کردن امکانات آموزشی مناسب و فرهنگ‌سازی درزمینهٔ های بهداشت، ایمنی و محیط‌زیست برای کلیه کارکنان سازمانی


 

                                                                                                       

 

 

Instagram:@MFClickNo

Telegram:@MFClickNo

www.new-click.ir

 

تلفن تماس جهت هماهنگی:04133377363_04133377474_04133377475

نشانی: تبریزخیابان آزادی  نرسیده به زیر گذرمارالان از سمت آبرسان پلاک 106 طبقه دوم

 

مجتمع فنی کلیک نو برگزار کننده ی دوره های تخصصی فنی و مهندسی و دوره های آزاد می باشد. نظیر دوره های :
فناوری اطلاعات  ITو شبکه
رباتیک
مدیریت و صنایع
صنایع خودرو
مکانیک
نفت و گاز و پتروشیمی
متالوژی
جوشکاری و بازرسی جوش
صنایع چوب
صنایع شیمیایی تاسیسات
بهداشت و ایمنی
هنرهای تجسمی
عمران
نقشه کشی
معماری
امورمالی بازرگانی و اداری
حسابداری
خدمات آموزشی
زبان تخصصی
برق الکترونیک
سخنرانی و فن بیان
بورس

 

 


نوشته شده در   پنجشنبه 23 خرداد 1398  ساعت  11   توسط   المیرا حاتمی