شنبه 9 مرداد 1400 - 19 فوریه 779
آموزش تخصصی دوره ی Solidworks_مجتمع فنی کلیک نو

مجتمع فنی کلیک نو برگزار کننده ی دوره های تخصصی فنی و مهندسی

 

اولین نسخه این نرم‌افزار در سال ۱۹۹۵ توسط شرکت  solidworks عرضه شد. این شرکت در سال ۱۹۹۳ تاسیس گردید و بعد از مدتی با شرکت فرانسوی  Dassault System ادغام شد که این شرکت خود زیر مجموعه  IBM می ­باشد و در سال ۱۹۸۱ تاسیس گردیده است. در حال حاضر این نرم‌افزار تحت لیسانس شرکت UGS که یکی از بزرگ‌ترین کمپانی های سازنده نرم‌افزارهای صنعتی می باشد وارد بازار می گردد .

دارای سه محیط اصلی می باشد :

2.       Part : در این محیط می‌توان توسط دستورات مختلف ابتدا طرح های دو بعدی (sketch)

رسم نمود و سپس مدل سه بعدی مورد نظر را ایجاد نمود .

 

3.     Assembly: در این محیط می توان اجزاء ایجاد شده در محیطPart  را در کنار هم مونتاژ نمود تا بتوان حرکت خروجی مو��د نظر را از مجموعه استخراج کرد و همچنین اثر قطعات را در کنار یکدیگر بررسی نمود .

 

4.      Drawing: : در این محیط می‌توان بصورت خودکار از مدل‌های ایجاد شده در محیط  Part  یا  Assembly نقشه دو بعدی تهیه نمود .

 

 در محیط های ذکر شده در بالا و همچنین در ماژول های نرم‌افزار   Solidworks امکان خلق پنج نوع مدل وجود دارد :

 

  • مدل سیمی: این مدل از مجموعه منحنی‌هایی در فضا تشکیل شده است که توسط این منحنی‌ها سعی در نمایش صفحه را دارد. مدل های سیمی درSolidWorks   برای طراحی سطوح پیچیده مورد استفاده قرار می‌گیرند که برای ایجاد آن می توان منحنی‌های مورد نظر را توسط دستورات نرم‌افزار رسم نمود و یا اینکه توسط دستگاه تصویربرداری (CMM) اطلاعاتی همانند منحنی‌ها را به نرم‌افزار ارسال نمود .

 

  • مدل سطح: در این حالت بجای طراحی کل مدل بصورت صلب، فقط سطوح مدل طراحی می شوند و در نهایت این سطوح به مدل صلب تبدیل می ‌شوند . امتیاز این روش در انعطاف پذیری بالا برای طراحی سطوح پیچیده مدل می‌باشد، بطوری که در بعضی موارد طراحی این سطوح بصورت صلب امکان پذیر نمی‌باشد. در SolidWorks برای تولیدسطوح هم می‌توان توسط بخش  Surface Modeling در محیط  Part اقدام نمود و هم می توان این هندسه را توسط مدل های سیمی ایجاد نمود. یکی دیگر از روش‌های ایجاد سطوح که امروزه رو به گسترش است استفاده از دستگاه تصویربرداری و ایجاد مدل توسط نقاطی می‌باشد که بر روی سطح مدل قرار دارند . به این روش ابرنقاط گویند که می توان توسط بخش ScanTo3D در SolidWorks این ابر نقاط رابه سطح تبدیل نمود تا بتوان تغییرات مورد نظر را در بخشSurface  Modeling  بر روی آن ایجاد نمود .

 

 

  • مدل صلب: هدف اصلی درSolidWorks  همواره تولید یک مدل صلب می‌باشد که توسط آن بتوان خواص جرمی مدل را استخراج نمود. در مدل های سیمی و سطحی نیز اکثراً هدف دست‌ یابی به مدل های صلب است .

 

  • مدل شبکه‌ای: مدل‌های شبکه‌ای یا مش­‌بندی شده برای تحلیل مدل‌­ها استفاده می­‌شود. این مدل بر اساس روش­ اجزاء محدود ایجاد می ‌شود و در نهایت روابط ساختاری مکانیک بر این مش­‌ها اعمال شده و در نهایت معادلات بر روی مرزهای مش‌ها نیز حل می‌شود. این قابلیت در نرم افزارSolidWorks  از نسخه ۲۰۰۳ به بعد در محیطی تحت عنوانCOSMOSXpress  اضافه شده است.در مقایسه با نرم‌افزارهای تحلیل معتبر همانند  ansys محیطCOSMOSXpress  از قابلیت اطمینان بالایی برخوردار نبود که در طی نسخه‌های بعدی SolidWorks  این مشکلات بر طرف شده و در نهایت برای اینکه این نرم‌افزار به شکل کامل بتواند تحلیل های مختلف را تحت پوشش قرار دهد، ماژول  COSMOS به نرم‌افزارSolidWorks  اضافه شده است که در حال حاضر یکی از پر طرفدارترین نرم‌افزارهای تحلیلی می‌باشد، زیرا به راحتی می‌توان مدل ایجاد شده در   SolidWorks را بدون بروز هیچ نوع خطایی به  COSMOS منتقل نمود و در صورت نیاز به تغییر هندسه، این تغییرات را به راحتی در  SolidWorks انجام داد و مدل را در فضای تحلیل به روز رسانی نمود .

 

  • مدل ترکیبی: نرم افزارSolidWorks  توانایی ترکیب مدل‌های سیمی، سطحی و صلب را با هم داشته و می تواند ��مام این بخش ها را در کنار هم ایجاد نماید. این روش برای مدل ‌هایی مناسب است که هر بخش آن دارای هندسه، شرایط بارگذاری و یا فرایند ساخت متفاوت می‌باشد. مهم ­تر از همه این نرم‌افزار می‌­تواند در محیط Assembly مدل‌های صلب یا سطحی را بر روی یکدیگر مونتاژ نماید .

 

 

Instagram:@MFClickNo

Telegram:@MFClickNo

www.new-click.ir

تلفن تماس جهت هماهنگی:04133377363_04133377474_04133377475

نشانی: تبریزخیابان آزادی  نرسیده به زیر گذرمارالان از سمت آبرسان پلاک 106 طبقه دوم

 

مجتمع فنی کلیک نو برگزار کننده ی دوره های تخصصی فنی و مهندسی و دوره های آزاد می باشد. نظیر دوره های :
فناوری اطلاعات ITو شبکه
رباتیک
مدیریت و صنایع
صنایع خودرو
مکانیک
نفت و گاز و پتروشیمی
متالوژی
جوشکاری و بازرسی جوش
صنایع چوب
صنایع شیمیایی تاسیسات
بهداشت و ایمنی
هنرهای تجسمی
عمران
نقشه کشی
معماری
امورمالی بازرگانی و اداری
حسابداری
خدمات آموزشی
زبان تخصصی
برق الکترونیک
سخنرانی و فن بیان
بورس

 

 


نوشته شده در   پنجشنبه 23 خرداد 1398  ساعت  12   توسط   المیرا حاتمی