شنبه 9 مرداد 1400 - 19 فوریه 779
آموزش تخصصی دوره ی CATIAماشینکاری_مجتمع فنی کلیک نو

مجتمع فنی کلیک نو برگزار کننده ی دوره های تخصصی فنی و مهندسی و دوره های آزاد می باشد. نظیر دوره های :
فناوری اطلاعات ITو شبکه
رباتیک
مدیریت و صنایع
صنایع خودرو
مکانیک
نفت و گاز و پتروشیمی
متالوژی
جوشکاری و بازرسی جوش
صنایع چوب
صنایع شیمیایی تاسیسات
بهداشت و ایمنی
هنرهای تجسمی
عمران
نقشه کشی
معماری
امورمالی بازرگانی و اداری
حسابداری
خدمات آموزشی
زبان تخصصی
برق الکترونیک
سخنرانی و فن بیان
بورس

در چند سال اخیر نرم افزار CATIA در زمینه تولید به کمک کامپیوتر (CAM) از پیشرفت بسیاری برخوردار بوده و هر روز بر تعداد کاربران آن در میان اپراتورهای ماشینهای CNC و علاقه مندان به یادگیری برنامه نویسی عملیات ماشینکاری، افزوده میشود .

علت اینکه  ماشینکاری با CATIA در مقایسه با سایر نرم افزارهای ماشینکاری تا این حد در سطح بین المللی مورد استقبال قرار می گیرد این است که:

یکی از مهمترین دلایل آن وجود محیطهای طراحی و ماشینکاری این نرم افزار در قالب یک مجموعه بهم پیوسته است. بطوری که کاربر میتواند در هر لحظه موقتاً محیط ماشینکاری را ترک کرده و به محیط طراحی برود تا تغییرات مورد نظر را بر روی قطعه ایجاد کند، یا المان طراحی جدیدی (مانند نقطه، خط، سطح، صفحه و ...) برای استفاده در محیط ماشینکاری ایجاد کند. سپس براحتی به محیط ماشینکاری بازگشته و با بروزرسانی پروسه ماشینکاری، تغییرات انجام شده را در برنامه ماشینکاری اعمال نماید. این نقطه ضعف بسیاری از نرم افزارهای ماشینکاری است که فاقد محیط طراحی بوده و کاربر را مجبور میسازند برای اعمال یک تغییر کوچک بر روی قطعه کار، زمان زیادی را صرف کرده و بعضاً مراحل کاری خود را بارها تکرار کنند.

محیط ساده و کاربری آسان برخی نرم افزارهای ماشینکاری موجود در کشورمان باعث شده است تا عده زیادی از کاربران CNC از قابلیتهای گسترده نرم افزار CATIA غافل شوند و سهولت استفاده از چنین نرم افزارهایی را بر  مجموعه کاملی از امکانات و توانایی های CATIA ترجیح دهند.

آشنایی با محیطهای ماشینکاری در نرمافزار CATIA :

در نرم‌افزار CATIA ، محیط‌های مربوط به عملیات ماشین‌کاری در دو مجموعه اصلی قرار گرفته‌اند. مجموعه اول (Machining) شامل محیط های تراشکاری، فرزکاری، ماشینکاری چند ‌محور و ... است که به کمک ابزارهای این مجموعه می‌توان عملیات مختلف و متنوعی برای ماشین‌کاری یک قطعه برنامه‌ریزی و اجرا کرد. مجموعه دوم (Machining Simulation) محیط‌های شبیه‌سازی توسط ماشین‌ابزار را در خود جای داده است و به کمک ابزارهای این مجموعه می‌توان نمونه‌ای از ماشین‌ ابزار را در نرم‌افزار وارد کرده و به کمک آن عملیات ماشین‌کاری را شبیه‌سازی نمود.

 

     

 

 

 

 

 

محیط  Lathe Machining  

این محیط مخصوص انجام عملیات تراشکاری است و می‌توان کلیه عملیاتی که با ماشین‌های تراش انجام می‌شوند، شامل روتراشی، داخل‌تراشی، رزوه‌زنی، شیار‌زنی و ... را بطور کامل برنامه ریزی کرد. علاوه بر آن انجام عملیات تراشکاری پیشرفته به وسیله ماشین‌های مالتی اسپیندل (Multi Spindle) و مالتی‌تارت (Multi Turret) در این محیط امکان‌پذیر است.

محیط Lathe Machining ، محیطی کاربردی برای تلفیق عملیات تراشکاری و فرزکاری در یک برنامه ماشینکاری است که به کمک آن میتوان برنامه ریزی لازم برای عملیات ماشینکاری Mill-Turn (که ترکیبی از عملیات تراشکاری و فرزکاری بر روی ماشین تراش است) را نیز انجام داد.


محیط Prismatic Machining   

این محیط مخصوص انجام عملیات فرزکاری 5/2‌محور و سوراخ‌کاری است. یعنی مجموعه ابزارهای این محیط عملیات ماشینکاری را بصورت 3 محور همزمان انجام نمیدهند.  در این محیط می‌توان کلیه قطعاتی که از نظر شکل ظاهری پیچیدگی زیادی ندارند (سطوح آن‌ها قوس و انحنا ندارد) را براحتی ماشین‌کاری کرد. در این نوع عملیات ماشینکاری، محور ابزار برشی همواره راستای ثابتی نسبت به قطعه‌کار دارد که این راستا می‌تواند عمود، موازی و یا زاویه‌دار نسبت به موضع ماشین‌کاری قطعه‌کار باشد.

کاربر میتواند عملیات ماشینکاری 2.5 محور یا انواع عملیات سوراخکاری را پس از برنامه ریزی، در کاتالوگ نرم افزار ذخیره نماید تا در موارد مشابه بتواند مجدداً از آنها استفاده کند. این کار صرفه جویی در زمان برنامه ریزی عملیات ماشینکاری را بدنبال خواهد داشت.

 

محیط NC Manufacturing Review  

محیط بررسی نحوه انجام عملیات ماشین‌کاری در نرم‌افزار CATIA است. در این محیط می‌‌توان کلیه عملیات ماشین‌کاری انجام‌شده روی قطعه‌کار را بصورت گرافیکی مشاهده نمود، مسیر حرکت ابزار روی قطعه‌کار را بررسی و ویرایش کرده و در نهایت G-code خروجی و فهرست ابزارهای بکار‌برده ‌شده بر روی قطعه‌کار را تهیه کرد. اما از آنجا که ابزارهای این محیط در سایر محیط‌های ماشین‌کاری نرم‌افزار نیز موجود می‌باشند، کمتر از این محیط استفاده می‌ شود. در واقع چون در تمام محیط‌های ماشین‌کاری نرم‌افزار CATIA به مجموعه‌ابزارهای این محیط نیاز است، جعبه‌ابزارهای پرکاربرد این محیط در سایر محیط‌ها نیز آورده شده‌اند تا دسترسی به آنها راحت‌تر باشد.

 

محیط Stl Rapid Prototyping  

یکی از قابلیت‌های بی‌نظیر نرم‌افزار CATIA انجام مستقیم عملیات ماشین‌کاری بر روی فایل‌های مش، بدون نیاز به طراحی آن قطعه است. در این محیط می‌توان فایل‌های مش و ابر نقاط خروجی دستگاه‌های Optic و CMM را به نرم‌افزار CATIA وارد کرد و به ویرایش آنها پرداخت؛ سپس همان‌طور که گفتیم می‌‌توان عملیات ماشین‌کاری را مستقیماً بر روی این فایلها انجام داد.

قطعاتی که به دلیل داشتن شکل هندسی بسیار پیچیده و نامنظم، عملا مدلسازی سه‌بعدی آنها ممکن و یا به‌ صرفه نیست (مانند آثار هنری و تزئینی، تندیس‌ها و ...) به این روش ماشین‌کاری می‌‌شوند.

 

محیط NC Machine Tool Simulation  

در این محیط می‌‌توان انجام عملیات ماشین‌کاری را به طور کامل بر روی ماشین CNC متحرک‌سازی نمود. ماشین CNC می‌‌تواند از مجموعه ماشین‌هایی که به‌طور پیش‌فرض در نرم‌افزار موجود است، یا ماشین طراحی شده توسط اپراتور انتخاب شود.                                                                                           شبیه سازی چگونگی حرکت ابزار و مقدار ماده خام جدا شده در هر مرحله از عملیات ماشینکاری، بر اساس فایل ماشینکاری یا فایل NC وارد شده به نرم افزار انجام میگیرد. یعنی محیط شبیه سازی در نرم افزار CATIA قابلیت فراخوانی فایلهای NC تحت استاندارد ISO را نیز دارد. این کار برای اطمینان از صحت برنامه گرفته شده و رفع نواقص آن و محافظت از ماشین ابزار در مقابل بروز اشتباهات متداول حین ماشینکاری بسیار اهمیت دارد و در نهایت موجب کاهش زمان مفید ماشینکاری خواهد شد. علاوه بر عملیات ماشینکاری سه محور تا پنج محور، شبیه سازی برنامه های ISO برای انواع عملیات تراشکاری یا Mill-turn (شامل عملیات مولتی اسپیندل، مولتی تارت) نیز انجام پذیر است.

محیط  NC Machine Tool Builder  

 محیط ساخت و مونتاژ ماشین CNC برای شبیه‌سازی بهتر و خروجی مناسب‌تر از نرم‌افزار CATIA است. برای افزایش بهره وری برنامه های NC لازم است توانایی های ماشین ابزار نیز هنگام بررسی صحت عملکرد برنامه مد نظر قرار گیرد. در این محیط می‌‌توان ماشین CNC موجود در کارگاه یا کارخانه را نمونه‌سازی کرده و انجام کلیه عملیات ماشین‌کاری را بر روی آن شبیه‌سازی نمود.محیط NC Machine Tool Builder محیطی منحصر بفرد برای ساخت اجزاء متحرک ماشین CNC ، تعیین درجات آزادی حرکتی آنها و نقاط رفرنس ، بهمراه اجزاء جانبی مانند تعویض کننده ابزار یا تعویض کننده پالت است. همچنین امکان تخصیص پست پروسسور (Post Processor) و کنترلر (Controller ) برای ماشین در این محیط وجود دارد. در نهایت از ماشین ساخته شده میتوان حین برنامه ریزی عملیات ماشینکاری برای شبیه سازی، کنترل برخوردها و گرفتن خروجی استفاده کرد.

محیط Surface Machining  

این محیط مخصوص انجام عملیات فرزکاری سطوح منحنی و پیچیده بصورت 3 محور همزمان است. در این محیط نیز محور ابزار برشی همواره راستای ثابتی نسبت به قطعه‌کار دارد که این راستا می‌‌تواند عمود، موازی و یا زاویه دار نسبت به موضع ماشین‌کاری قطعه‌کار باشد.

استراتژی های قوی خشنکاری و پرداخت نهایی در این محیط به کاربر کمک میکند تا در کمترین زمان برنامه ماشینکاری خود را بدست آورد. شناسایی دقیق مناطق ماشینکاری (Machining Features) و برنامه ریزی اتوماتیک ترتیب و توالی ماشینکاری آنها، و امکان استفاده از الگوهای ماشینکاری از پیش آماده شده برای سرعت بخشیدن به عملیات ماشینکاری روی قطعات مشابه از دیگر توانایی های این محیط ماشینکاری است.عملیات خشنکاری در چند مرحله توسط ابزارهایی با قطرهای متفاوت (Rest Machining) و جستجوی اتوماتیک قسمتهای ماشینکاری نشده و انجام اتوماتیک عملیات ماشینکاری مجدد روی آنها در عملیات پرداخت سطح (Rework) ، باعث کاهش زمان ماشینکاری، افزایش دقت و بدست آمدن نتیجه مطلوب تر میشود.

محیط Advanced Machining  

محیط ماشین‌کاری پیشرفته در واقع کاملترین محیط انجام عملیات فرزکاری در نرم‌افزار CATIA است؛ به نحوی که علاوه بر مجموعه ابزارهای محیط‌های Prismatic Machining و Surface Machining ، ابزارهای پیشرفته‌تری برای ماشین‌کاری 2.5 تا 5 محور دارد و عملیات ماشین‌کاری چندمحور (Multi-Axis) در این محیط انجام میشود. محیط Advanced Machining در نرم افزار کتیا سالهاست برای ماشینکاری چند محور مورد استفاده قرار میگیرد و رویای ماشینکاری قطعات بسیار پیچیده مورد استفاده در صنایع هوافضا، خودرو سازی و ... را به واقعیت تبدیل کرده است.

در این محیط ابزارهای تخصصی برای عملیات ماشینکاری قطعات خاص، مانند پره توربینها و ایمپلر ها، در نظر گرفته شده اند و استراتژی های متنوعی برای ماشینکاری دیواره ها و سطوح منحنی بصورت 5 محور همراه با امکان کنترل دقیق راستای ابزار در مجموعه نقاط مسیر حرکت ابزار در اختیار کاربر قرار دارند.

اما از آنجا که عملیات ماشینکاری چند محور به دانش مهندسی، تجربه و تخصص نیاز دارد، لازم است برای استفاده از این محیط ماشینکاری، آشنایی کاملی با محیطهای طراحی نرم افزار CATIA و همینطور اطلاعات جامعی درباره اصول ماشینکاری چند محور سطوح نیز داشته باشید.

Instagram:@MFClickNo

Telegram:@MFClickNo

آدرس اینترنتی:www.new-click.ir

تلفن تماس جهت هماهنگی:04133377363_04133377474_04133377475

نشانی:تبریزخیابان آزادی  نرسیده به زیر گذرمارالان از سمت آبرسان پلاک 106 طبقه دوم
نوشته شده در   پنجشنبه 23 خرداد 1398  ساعت  01   توسط   المیرا حاتمی