پنجشنبه 4 مرداد 1403 - 13 فوریه 782
دوره آموزشی رایگان عکاسی با موبایل

عکاسی حرفه ای :

اگر با موبایل عکاسی میکنیم باید حواسمان به فاصله موبایل با سوژه باشد. ما در عکاسی لنز های زوم متفاوتی داریم که در ادامه آن را برسی میکنیم. لنز های موبایل یک لنز واید هستند. و تصاویر را بصورت محدب و واید نشان میدهند. بطور مثال اگر دوربین را در نزدیک سوژه بگیریم بینی سوژه دفرمه شده و زیبایی سوژه از بین میرود اما کیفیت بالایی را میدهد. حال اگر دوربین گوشی را با فاصله دو برابر یا حتی سه برابر از سوژه قرار دهیم ، دفرمه شدن صورت بسیار کم تر میشود و سوژه زیبا تر در عکس ثبت میشود. اما با این کار کیفیت عکس پایین می آید. اما در دوربین های عکاسی با زوم کردن مکانیکی در لنز ها این اتفاق رقم نمیخورد. و کیفیت عکس افت نمیکند اما سوژه در فاصله دو تا سه برابری قرار میگیرد. این یکی از بزرگترین برتری دوربین عکاسی به موبایل هست. 
اما اگر با موبایل عکاسی میکنید چاره ای نیست باید از سوژه دور تر شوید و تا حد امکان کیفیت تصویر را در نرم افزار های ادیت مانند فتوشاپ و ... بالا ببرید تا به یک عکس حرفه ای برسید. در عکس پایین کاملا این مفهوم را درک میکنید. که در عکس اخر 30 برابر توسط دوربین عکاسی زوم شده و در عکس اول فقط 0.3 دهم زوم شده. که لنز های موبایل نیز 0.3 هست یعنی 30 میلی متر

بهترین لنز برای عکاسی پرتره | راهنمای خرید


عکاسی سبک های مختلفی دارد و تا کنون هیچ بایدی برای ثبت عکس بوجود ندارد. اما چند نکته مهمی هست که اگر در عکسهایمان رعایت کنیم عکسهای حرفه ای تری را میتوانیم ثبت کنیم. 

خلوت بودن پس زمینه :
هنگامی عکاسی باید حواسمان به پشت سوژه باشد . هرچقدر پشت سوژه خلوت تر باشد چشم بیننده به سمت سوژه متمرکز میشود . و حواسش به موارد دیگرپس زمینه  پرت نمیشود. خلوت شدن پس زمینه را میتوانیم به چند شکل به وجود آوریم که اولین مدل آن این هست که مکانی پیدا کنیم که پس زمینه اش خوت باشد مانند دیوارکه سطح صافی دارد . یا کرکره سفید رنگ مغازه های بسته . یا نمای یک رستوران یا یک خانه و کلبه چوبی.

دومین مدل بلر یا همان تار شدن پشت سوژه هست. امروزه در گوشی های موبایل حالت پرتره اضافه شده . هر چند این حالت بصورت نرم افزاری سوژه را در عکس شناسایی میکند و بک گراند سوژه را تار میکند. ولی باز هم این کار را شبیه به دوربین های عکاسی انجام میدهد. پس بهتر هست هنگام عکس گرفتن سوژ] با موبایل خود آن را روی حالت پرتره قرار دهید تا پس زمینه سوژه را بلر ( تار ) کند. هر چقدر این تاری بیشتر باشد سوژه بیشتر در چشم هست. ولی اگر از نرم افزار هایی مانند فتوشاپ این کار را بخواهید انجام دهید نباید زیاده روی کنید و پس زمینه را تخت کنید.


سومین راه برای خلوت کردن پس زمینه پس از بلر کردن سوژه ، رنگ خنثی پس زمینه هست. شاید ندانید رنگ خنثی چه رنگ هایی هست. رنگ های طوسی از طیف طوسی روشن تا طوسی تاریک را رنگ های خنثی میگویند. رنگ طوسی هیچ رنگی ندارد و با نور روشن یا تیره میشود. این حالت در بسیاری از حالات جوابگو هست و تجربه عکس خاص را میکنید. 


اگر در هنگام عکاسی نتوانیم فضایی پیدا کنیم که رنگ خنثی داشته باشد ، باید از نرم افزار فتوشاپ و لایتروم کمک بگیریم. اما در هنگام عکاسی باید حواسمان باشد که برای طبیعی تر شدن عکس نهایی پس زمینه نباید در رنگ قرمز و زرد و نارنجی باشد . اگر در این رنگ از پس زمینه ها عکاسی کنید هنگام حذف کردن رنگ پس زمینه ، رنگ صورت و لب ها و رنگ بافت پوست هم از بین میرود. و برای بازگرداندن باید تایم زیادی را برای ماسک کردن رنگ سوژه و پوست در فتوشاپ و بقیه نرم افزار ها سپری کنید . پیشنهاد میکنم اگر در ادیت مهارت زیادی ندارید هنگام عکاسی رنگ پس زمینه را غیر از رنگ زرد نارنجی و قرمز انتخواب کنید. مانند رنگ سبر که در فضای باز بسیار دیده میشود.

برای مثال اگر مثل این عکس را در فضای باز با حالت پرتره موبایل ثبت کردید میتوانید شدت رنگ سبز را کم کنید یا حتی به صفر برسانید و کمی رنگ قرمز را پر رنگ تر کنید. و کنتراست را پنج تا ده درجه افزایش دهید. اگر در نرم افزار فتوشاپ این کار را میکنید پیشنهاد میکنم برای حرفه ای تر شدن کار از بخش کمرا راو شدو shadow و بلکس blacks را کم کنید و هایلایت و وایت را دو درجه افزاریش دهید. مستقیما کنتراست را دستگاری نکنید. و در بخش کروس black ها یا همان قسمت های تاریک را کمی به سمت رنگ سر ( آبی ) ببرید.

البته در این عکس تکنیک دیگری نیز استفاده شده که در ادامه به آن میپردازیم
همینطور که دیدین میتوانید در بک گراند شلوغ هم عکاسی کنید فقط دو حالت را رعایت کنید ، حالت پرتره بلر شدن پس زمینه ، رنگ پس زمینه آرام

قاب بندی :
بعد از فهمیدن انتخواب بک گراند مناسب برای عکس های خاص نوبت به قاب بندی میرسد. یعنی سوژه باید در کدام منطقه از تصویر باشد.

قوانین بسیار متعددی در این باره وجود دارد مانند خطوط هدایتی که باهم به برسی آنها ادامه میدهیم .

با دیدن این عکس ها چشم شما ریل قطار را تا انتها دنبال کرد. و هر چقدر چشم در عکس حرکت کند به هدفمان در عکاسی میرسیم. خطوط هدایتی مسیر چشم را در عکس حرکت میدهد . این خطوط میتواند هر چیری در اطراف شما باشد و باید هوشمندانه انها را ببینید و سوژه را در آن قرار دهید و عکاسی خود را انجام دهید.
خطوط هدایتی میتواند نرده ها رودخانه ها جدول ها خیابانی میله ها و ... باشد. در ادامه چند نوع عکس هم از خطوط هدایتی متنوع برایتان قرار میدهیم.

.

قانون یک سوم :
قانون یک سوم در عکاسی چیست؟

این خطوط را نگاه کنید و فعلا کاری با نقطه های تقاطع نداشته باشید. به هر یک از این خطوط خط راهنما هم گفته میشود. قانون یک سوم میگوید که سوژه اصلی شما بر روی این باشد. در این حالت عکس یک تم خاصی از خود را میگیرد. اگر قصد عکاسی از یک درخت را دارید یا عکاسی از سوژه ای که تکیه به دیوار یا جایی داده هست باید بر روی خطوط افقی قرار دهید و روبروی سوژه را فضای خالی قرار دهید.
ژست های حرفه ای عکاسی مردانه برای گرفتن عکس های جذاب! - لرن پارسی
قانون یک سوم در عکاسی چیست؟

به نقاط برسیم . برخی از ازمایشات میگوید که این نکته ها بیشترین تمرکز را در عکس دارد. و برخی از ازمایشات هم میگوید در تصاویر مختلف این موضوع متفاوت هست. کلا قانونی در عکاسی وجود ندارد و الزامی نیست که شما حتما این قانون را درتمامی عکسهایتان رعایت کنید مثل عکس پایین و خیلی از عکس های دیگر که قانون یک سوم در آن رعایت نشده و سوژه در مرگز کار قرار دارد .
فقط در برخی از عکس ها برای تغیر سبک خود نیز میتوانید از این قانون خوب و جذاب نیز استفاده کنید.
قانون یک سوم در عکاسی چیست؟

نورپردازی :

نورپردازی درعکس میتواند یک عکس شاهکار را به یک عکس بدرد نخور تبدیل کند.
تجهیزات نورپردازی عکاسی | تجهیزات نورپردازی | قیمت تجهیزات نورپردازی | ست نور عکاسی

 اگر بصورت تخصصی وارد این مبحث شویم این مقاله میتواند تا صبح ادامه پیدا کند اما چند مورد مهم را برای ثبت یک عکس جذاب با موبایل را به شما آموزش بدهم که با رعایت همین موارد عکس های فوق العاده حرفه ای را ثبت کنید.
اولین مورد نور صورت هست. نور صورت بستگی به سبک عکاسی شما دارد. برای مثال اگر از مردی میخواهید عکاسی کنید و جذبه و ابهت و ابهام را در تصویر به رخ بکشید باید یک طرف صورت روشن و طرف دیگر صورت را تاریک کنید. قبل از اینکار بهتر است بدانید کدام سمت صورت خوش عکس هست آن طرف را روشن و طرف دیگر را سعی کنید تاریم تر بنظر برسد. برای کم رنگ تر کردن این اثر میتوانید زاویه نور را تغیر دهید و کمی از تاریکی صورت را پر رنگ تر کنید. این کگار را میتوانید با تغیر زاویه نور از 90 درجه به 45 یا 30 درجه نسبت به سوژه هم برسانید.
اگر شما منبع نوری ندارید و با نور خورشید عکس میگیرید باید به جای تغیر مکان نور ، سوژه را بچرخانید تا این جلوه ها را ایجاد کنید.

برای عکاسی از خانم تا جایی که میتوانید صورت را روشن نگه دارید که انرژی صورت زنانه بیشتر شود . برای اینکار میتوانید دوربین را مستقیما هم راستای نور یا کم با زاویه حدود 20 درجه از دوربین قرار دهید. باز هم میگویم که هیچ قوانینی در عکاسی وجود ندارد. اگر شما بخواهید قدرت زنانگی را به یک عنوان در تصویر  به رخ بکشید باز هم باید قسمتی از صورت را تاریک تر انتخواب کنید.
ژست عکس دخترانه با فیگورهای زیبا و تماشایی | ویبره | پورتال جامع زندگی
ژست های عکاسی دخترانه / زنانه | کادرو


در کل برای داشتن انرژی و شادی بیشتر، 80 درصد صورت روشن و 20 درصد تاریک تا 100 روشن استفاده میشود.و برای نشاندادن خشم یا مبهم و ابهت بالا از نصف صورت تاریک تا 40 درصد صورت تاریک استفاده میشود.
نکته بعدی در به رخ کشیدن انرژی و ابهت لازم هست که بدانید . آن هم چیزی نیست جز ارتفاع دوربین نسبت به سوژه ...
اگر ارتفاع دوربین نسبت به سوژه پایین باشد ، سوژه پر ابهت تر دیده میشود . اما باید بخاطر داشته باشید که غبغک یا چربی گردن بیشتر نمایش داده میشود که این مسئله در زیبایی سوژه بسیار پر اهمیت هست. خط فک معلوم نمیشود و به جای آن غبغک نیز در تصویر بولد bold تر میشود . که اگر کار زیبایی میکنید اصلا نباید این کار را انجام دهید.
اگر ارتفاع دوربین بیشتر شود ابهت سوژه کم تر میشود اما در عوض خط فک تیز تر ثبت میشود که سوژه را جذاب تر خواهد کرد. در این شرایط به سوژه بگویید که کمی گردن خود را به طرفین خم کند که گردن او کوتاه دیده نشود. باز هم میگوییم که قانونی در عکاسی وجود ندارد. اما با بالا بردن ارتفاع دوربین گردن نیز کوتاه تر میشود . با خم کردن گردن به طرفین هم سوژه جذاب تر میشود و هم ابهت سوژه زیاد پایین نمی آید.
ایجاد عکس هایی با تکنیک کادربندی در زاویه پایین - سایت عکاسی
خلاقیت درعکاسی با تغییر زاویه دوربین | زوایای مختلف عکاسی | با تغییر زاویه دوربین در عکاسی

نکته بعدی برای به رخ کشیدن ابهت سوژه فضای خالی روی سر سوژه هست. اگر فضای خالی زیادی روی سر سوژه باشد ابهت سوژه بسیار پایین می آید. در عکس هایتان سعی کنید فضای خالی را روی سوژه زیاد باقی نزارید. مگر قصد نمایش منطقه را علاوه بر سوژه داشته باشید.
تکنیک های عکاسی پرتره • آموزش عکاسی پرتره حرفه ای در آژانس خلاقیت گیومه
آموزش عکاسی با موبایل ⭐ | آموزش جامع عکاسی با موبایل - مجله نورنگار

نکته بعدی که عکس شما را از یک عکس معمولی متمایز تر میکند نور پشت سوژه هست. این نور دقیقا پشت سوژه قرار میگیرد و اگر بتوانید این نور را در عکساسی ها بوجود بیاورید عکس شما در بین بهترین ها خواهد بود. برای استفاده از این نور حتما باید یک نور هم روبروی سوژه و محل عکاسی و قرارگیری دوربین قرار بگیرد . برای مثال چون اگر خورشید که یک منبع نور هست در پشت سوژه قرار بگیرد سوژه ما تاریک میشود. و باید از یک نور دیگر هم برای روشن کردن سوژه استفاده کنیم. در این حالت باعث میشود سوژه از پس زمینه متمایز تر و بولد bold تر باشد. و در مرگز توجه قرار بگیرد و توجه را بیشتر و بیشتر کند. این همچنان این نور هایلایت نور را روی مو ها هم میاندازد که یک جلوه خاصی را ایجاد میکند.
انواع نور در عکاسی (3 دسته بندی نورها)
رنگ پردازی :

بعد از نور پردازی در تصاویر رنگ پردازی هم داریم . ولی برای رنگ پردازی در تصاویر یا باید خیلی خوش شانس باشید و مکان های خاص نور پردازی را بشناسید و درهنگام روشن کردن نورها در آنجا حضور داشته باشید ، یا باید تجهیزات نوری ( نور نعون )داشته باشید ، یا باید ادیت و فتوشاپ را به خوبی آموزش دیده باشید. البته این موضوع و ادیت کمی مصنوعی تر از رنگپردازی در هنگام عکاسی خواهد بود. 
نور پردازی تصاویر آبی کم رنگ تا صورتی ملایم با نور های سافت هست . و نوع دیگر و خشن تر ابی نسبتا پر رنگ تا قرمز جیغ . و رنگ پردازی های دیگر مانند بنفش و سبز فسفری و ...
بیشتر در سینما ها و یا در بیشتر عکاسی هایی که کار های مدلینگ را انجام میدهند از رنگ پردازی آبی آسمانی و صورتی استفاده میکنند. و اگر در فیلم های علمی تخیلی یا اکشن دقت کنید تقریبا در اکثر صحنه ها به این رنگ پردازی بر میخورید.
عکاسی پرتره
نکات عکاسی پرتره در شب • با آژانس خلاقیت گیومه عکاسی پرتره را حرفه ای یاد بگیرید

تا اینجا نکته هایی آموختیم که با رعایت و استفاده انها میتوانیم برترین عکس های تماشایی را خلق کنیم . اگر عکسی ثبت کنید که همه این موارد رعایت شده باشد شما یک عکس بی نظیری را به ثبت رساندید. اما باید این را هم در نظر داشته باشید که تمامی اینها کار عکاس بود . برای ساخت تصویر شاهکار باید مدل هم با عکاس هماهنگ باشد . و مدل هم مانند عکاس حرفه ای باشد.
ژست هایی که مدل میگرد بر روی عکس بسیار مهم هست. اگر سوژه با عکاس حس غریبی کند یا ژست گرفتن اشناییتی نداشته باشد تصویر شاهکاری خلق نمیشود. در آینده آموزش ژست گرفتن نیز به آموزش های رایگان اضافه میشود. در آن آموزش نحوه ژست گرفتن و مهم تر از آن نحوه ژست دادن به سوژه را می آموزیم.
مجتمع فنی کلیک نو 
04133377474نوشته شده در   سه شنبه 26 مهر 1401  ساعت  11   توسط   المیرا حاتمی