پنجشنبه 4 مرداد 1403 - 13 فوریه 782
آموزش نرم افزار انسیس در تبریز


نرم افزار انسیس در تبریز :

نرم افزار انسیس ANSYS از سر کلمه های ANALISIS SYSTEMS نام گذاری شده است. که یکی از معروف ترین نرم افزار های آنالیز مهندسی است.انسیس در دسته نرم افزار های CAE یا همان مهندسی به کمک رایانه ، قرار میگیرد.
اساس مدلسازی و تحلیل در این نرم افزار ، از نرم افزار های مشابهی همچون PLAXIS و ABAQUS هست. شرکت سازنده انسیس معتقد هست که این نرم افزار تا 32 سال جوابگوی نیاز های مهندسین می باشد. تنوع ابزار های طراحی و تحلیل در انسیس باعث شده که اکثر مهندسین و طراحان از این نرم افزار استفاده کنند. اما در سوی دیگر اصلی ترین رقیب انسیس نرم افزار ABAQUS وجود داردکه آن هم یک نرم افزار قدرتمند در حوزه تحلیل مانند انسیس می باشد.

ویژگی های نرم افزار انسیس ( ANSYS ) :

از مهمترین قابلیت های نرم افزار انسیس میتوان به تحلیل های چندگانه آن اشاره کرد. و میتوان تحلیل های زیر را همزمان بر روی یک پروژه انجام داد.
ارتعاشات ، استاتیک ، الکترواستاتیک ، الکتریسیته، حرارت ، سازه ، سیالات ، دینامیک ، مغناطیس و... 
نکته جالب درمورد نرم افزار انسیس این می باشد که انسیس نه تنها میتواند این تحلیل ها را جداگانه انجام دهد ، بلکه میتواند میان آنها ارتباط برقرار کرده و تحلیل را بهینه تر و دقیق تر نیز انجام دهد.
همچنین طراح در نرم افزار انسیس میتواند برای راحت تر تحلیل کردن ، قطعات را به بخش های کوچک تری تقسیم کرده و سپس بر روی آنها تحلیل را انجام دهد.

انواع تحلیل در نرم افزار انسیس ( ANSYS ) : 

تحلیل در این نرم افزار به چند صورت هست که برخی از آنها عبارتند از :
تحلیل های مودال 
استاتیکی
شبه استاتیکی 
دینامیکی
طیفی 
رفت و برگشتی 
تاریخچه زمانی و...
همچنین سازه هایی همچون پل ها ، قاب ها ، مخازن و سد ها و... و اجزا هایی مانند ایزالاتور ها ، اعضای بتنی ، اتصال های فولادی ، در انسیس قابل تحلیل هست.
همچنین این نرم افزار مدام از روش های گوناگون برای تحلیل رفتار های غیر خطی استفاده میکند و تحلیل های بسیار دقیقی را ارائه میدهد. برای مثال میتواند از مدل رفتاری دو یا چند خطی فولاد را برای تحلیل رفتار های غیر خطی پوشش میدهد.
یکی دیگر از قابلیت های نرم افزار تحلیل انسیس ، تحلیل متقارن هست. این مدل تحلیل برای پروژه های سنگینی که تحلیل آنها زمانبر هست مناسب می باشد. و با استفاده از این روش تحلیل ( تحلیل متقارن ) زمان کمتری برای تحلیل سپری میشود. بطوری که اگر مدل نصف یا حتی یک چهارم متقارن باشد میتوان این تحلیل را اجرا کرد. مانند تحلیل دو بال یک هواپیما که در یک شرایط ساخته شده هست.

مزیت نرم افزار انسیس چیست ؟

رابط گرافیکی بسیار قدرتمند و محیط کارپسند ، دسترسی به تمام تحلیل ها در یک محیط یکپارچه و کتابخانه کاملی از مصالح از دیگر قابلیت های نرم افزار انسیس میباشد.
در این نرم افزار امکان برنامه نویسی به زبان APDL نیز وجود دارد . و کاربر میتواند با این امکان تحلیل های خود را گسترش دهد.
انسیس قابلیت سینک شدن و متصل شدن به نرم افزار هایی همچون AUTOCAD MECANICAL , INVENTOR , CATIA  و SOLIDWORKS را دارد. و میتوان قطعه را در آن نرم افزار ها تولید کرد و وارد نرم افزار انسیس نمود و آن را مورد تحلیل قرار داد.

نوشته شده در   يکشنبه 15 آبان 1401  ساعت  04   توسط   المیرا حاتمی