جمعه 8 مرداد 1400 - 18 فوریه 779
آموزش تخصصی دوره ی PLC_مجتمع فنی کلیک نو

مجتمع فنی کلیک نو برگزار کننده ی دوره های تخصصی فنی و مهندسی

 

 

پی ال سی یک وسیله ای است که قابلیت برنامه ریزی داخلی دارد و به اصطلاح منطق پذیر است و ما با دادن یک برنامه نرم افزاری، فرمان های مد نظر مان را در پی ال سی برنامه ریزی می کنیم این فرمان میتواند از طریق   انواع سنسور های صنعتی به پردازنده داده شود و با دادن فرمان ورودی به پی ال سی، در خروجی می توانیم در زمان و مکان مناسب از پی ال سی فرمان های از قبل برنامه ریزی شده را دریافت کنیم .

پی ال سی به معنی کنترل کننده های منطقی قابل برنامه ریزی پس از اختراع ترانزیستور و با پیشرفت سریع علم الکترونیک وکامپیوتر مدارات الکترونیکی انعطاف پذیرشده و این قابلیت ایجاد شد که یک مدار الکترونیکی پر از طراحی و پیاده سازی سخت افزاری به صورت نرم افزار قابل برنامه ریزی تبدیل شده و عمل دلخواه هر شخصی در زمینه مدار مربوطه را انجام دهد به تدریج این مدارات حالت استاندارد به خود گرفت ونام پی ال سی را به خود اختصاص داد بنابراین پی ال سی ابزاری است که با درک نسبی محیط کار از طریق سیگنالهای ورودی وپردازش سیگنالها مطابق برنامه داده شده به فرمانهای لازم خروجیهای مناسب را صادر میکند به عبارتی دیگر پی ال سی مغز سیستم و کنترل در صنعت امروز میباشد . به مرورتابلوهای قدیمی که پر از رله و کنتاکتور و تایمر وکانتر بود جای خودرا به پی ال سی داده و نظم جدیدی را پذیرفته است بزرگترین مزیت پی ال سی برنامه پذیر بودن آن است و همین امر سبب انعطاف پذیری برای پی ال سی میگردد بنابر این در صنایع مختلف از پی ال سی استفاده میگردد ودر هر صنعتی متناسب با آن صنعت برنامه لازم برای پی ال سی نوشته و روی آن نصب میگردد . با بوجود آمدن PLC ، مفهوم کنترل و طراحی سیستم‌های کنترلی بطور بسیار چشمگیری پیشرفت کرده است و استفاده از این کنترلر‌ها مزایای بسیار زیادی دارد.

انواع پی ال سی ها به چند دسته تقسیم می شود:

اصولاً کل پی ال سی ها با هر شرکت سازنده ای چهار مدل پی ال سی می سازند که این چهار مدل پی ال سی با نام های مختلف در هر شرکت سازنده شناخته می شود.

1_مینی پی ال سی ها(mini PLC )

2_پی ال سی های کمپکت(Compact PLC )

3_ پی ال سی های ماژولار (Modular PLC )

۴_ پی ال سی های رک (Rack PLC )

کنترل کننده نرم افزاری است که در قسمت ورودی اطلاعاتی را به صورت باینری دریافت و آنها را طبق برنامه ایی که در حافظه اش ذخيره شده پردازش می نماید و نتیجه عمليات را نیز از قسمت خروجی به صورت فرمان هایی به گیرنده ها و اجرا کننده های فرمان ارسال می کند .

نقش PLC در اتوماسیون صنعتی :

·        كنترل بهتر فرآیندهای تولید

·        سرعت و دقت عمل بالا

·        توانایی خواندن انواع ورودی‌ها ی دیجیتال،آنالوگ و فركانس بالا

·        توانایی انتقال فرمان به سیستم‌ها و قطعات خروجی نظیر مانیتورهای صنعتی ، موتور، شیر‌برقی
ایمنی ، دقت و انعطاف پذیری زیاد

·        شبکه کردن PLC   ها و امکان مدیریت آنها با یک کامپیوتر مرکزی

مزایای استفاده ازP.L.C  :

1_ سیم بندی سیستم‌های جدید در مقایسه با سیستم‌های كنترل رله‌ای تا 80٪ كاهش می‌یابد.


2- از آنجاییكه PLC  توان بسیار كمی مصرف می‌كند، توان مصرفی بشدت كاهش پیدا خواهد كرد .
3_ توابع عیب یاب داخلی سیستم PLC ، تشخیص و عیب‌یابی سیستم را بسیار سریع و راحت می‌كند.

4_  برعكس سیستم‌های قدیمی در سیستم‌های كنترلی جدید اگر نیاز به تغییر در نحوه كنترل یا ترتیب مراحل آن داشته باشیم، بدون نیاز به تغییر سیم‌بندی و تنها با نوشتن چند خط برنامه این كار را انجام می‌دهیم. در نتیجه وقت و هزینه بسیار اندكی صرف انجام اینكار خواهد شد .


5_ در مقایسه با تابلو‌های قدیمی در سیستم‌های مبتنی بر PLC  نیاز به قطعات كمكی از قبیل رله ، كانتر، تایمر، مبدل‌های A/D و D/A و... بسیار كمتر شده است. همین امر نیز باعث شده در سیستم‌های جدید از سیم‌بندی، پیچیدگی و وزن تابلو‌ها به نحو چشمگیری كاسته شود. PLC ها استهلاک مکانیکی ندارند بنابراین علاوه بر عمر بیشتر، نیازی به تعمیرات و سرویس های دوره ای نخواهند داشت .


7_ بر خلاف مدارات رله کنتاکتوری، نویزهای الکترونیکی و صوتی ایجاد نمی کنند .از آنجاییكه سرعت عملكرد و پاسخ‌دهی PLC  در حدود میكرو‌ثانیه و نهایتا میلی ثانیه است، لذا زمان لازم برای انجام هر سیكل كاری ماشین بطور قابل ملاحظه‌ای كاهش یافته و این امر باعث افزایش میزان تولید و بالا رفتن بازدهی دستگاه می‌شود .


8_ ضریب اطمینان و درجه حفاظت این سیستم‌ها بسیار بالا تر از ماشین‌های رله‌ای است . وقتی توابع كنترل پیچیده‌تر و تعداد I/O ها خیلی زیاد باشد، جایگزین كردن PLC  بسیار كم ‌هزینه‌تر و راحت‌تر خواهد بود .

کاربردهای PLC  در صنعت :


1-
صنایع اتومبیل سازی : تست قطعات و تجهيزات ، سیستم های رنگ پاش ، شکل دادن بدنه بوسيله پرس های اتوماتيک ، سوراخ کاری ، اتصال قطعات


2-
صنایع پلاستیک سازی ماشین های ذوب و قالب گیری تزریقی ، دمش هوا ، سیستم های تولید و آناليز پلاستیک


3-
صنایع سنگین کوره های صنعتی ، سیستم های کنترل دمای اتوماتیک ، وسایل و تجهيزات مورد استفاده در ذوب فلزات


4-
صنایع شیمیایی سیستم های مخلوط کننده ، دستگاه های ترکیب کننده مواد با نسبت های مختلف


5-
صنایع غذایی سیستم های عصاره گيری و بسته بندی


6-
صنایع ماشینی : صنایع بسته بندی ، صنایع چوب ، سیستم های سوراخ کاری ، سیستم های اعلام خطر و هشدار دهنده ، سیستم های استفاده شده درجوش فلزات


7-
صنایع حمل و نقل جرثقیل ها ، سیستم های نوار نقاله ، تجهيزات حمل ونقل


8-
صنایع تبدیل انرژی : ایستگاه های تقویت فشار گاز ، ایستگاه های توليد نیرو، کنترل پمپ های آب ، سیستم های تصفيه آب و هوای صنعتی ، سیستم های تصفیه و باز یافت تصفيه و بازیافت گاز


9-
خدمات ساختمانی : تکنولوژی بالابری ، کنترل هوا و تهویه مطبوع ،سیستم های روشنایی خودکار

انتخاب PLC  مناسب :

برای استفاده از PLC  مناسب در یک پروژه باید موارد زیر را معین نمود :


دقت و سرعت انجام پروژهتعداد ورودی و خروجی هانوع بار (جریان خروجی و ولتاژ آن)نوع تغذیه در پروسه هايي که تعداد I/O  ها محدود بوده ونیاز به برنامه نويسی پیچیده ندارند می توان از کنترل کننده های Mini Plc  استفاده کرد .لوگو شاید ساده ترین نوع  Plc باشد که به توان از آن برای آشنايي و آغاز به کار با Plc  بهره برد. این کنترلر سخت افزاری برای کاربردهای صنعتی با حجم کار کم و ساده قابلیت لازم را دارا است .

 

Instagram:@MFClickNo

Telegram:@MFClickNo

www.new-click.ir

تلفن تماس جهت هماهنگی:04133377363_04133377474_04133377475

نشانی: تبریزخیابان آزادی  نرسیده به زیر گذرمارالان از سمت آبرسان پلاک 106 طبقه دوم

 

مجتمع فنی کلیک نو برگزار کننده ی دوره های تخصصی فنی و مهندسی و دوره های آزاد می باشد. نظیر دوره های :
فناوری اطلاعات  ITو شبکه
رباتیک
مدیریت و صنایع
صنایع خودرو
مکانیک
نفت و گاز و پتروشیمی
متالوژی
جوشکاری و بازرسی جوش
صنایع چوب
صنایع شیمیایی تاسیسات
بهداشت و ایمنی
هنرهای تجسمی
عمران
نقشه کشی
معماری
امورمالی بازرگانی و اداری
حسابداری
خدمات آموزشی
زبان تخصصی
برق الکترونیک
سخنرانی و فن بیان
بورس

 

 


نوشته شده در   پنجشنبه 23 خرداد 1398  ساعت  10   توسط   المیرا حاتمی